مراقبت هاي بعد از عمل كيست مويي

مراقبت هاي بعد از عمل كيست مويي، پزشك با توجه به نوع بيماري شما شروع به جراحي و درمان كسيت مويي يا سينوس پيلونيدال مي كند، بعد از عمل با با توصيه‌ هاي مراقبتي از بيمارستان ترخيص مي‌ شويد. مراقبت هاي درماني بعد از عمل بيشتر جنبه‌ حمايتي دارند و اگر نكته ها و مراقبت هاي توصيه شده مراعات نشوند روند بهبودي به تعويق خواهد افتاد و حتي احتمال بازگشت بيماري و ساير عوارض بعدي وجود دارد.
مراقبت هاي بعد از عمل كيست مويي شامل موارد زير است كه بايد به دقت رعايت شوند.

مصرف مسكن: برخي ناراحتي و درد براثر عمل را مي‌توان با استفاده از مسكن ها و آرام كننده هاي ضد درد تجويزي توسط پزشك كم كرد.

استراحت: نياز به استراحت در منزل و اجتناب از فعاليت هاي سنگين در محل كار تا دو هفته بعد از جراحي لازم است.

عوض كردن پانسمان: بهتر است پانسمان ها هر روز توسط يك پرستار و در كلينيك درماني با شرايط استريل عوض شود.

حالت درست نشستن: از نشستن بر روي زخم پرهيز كنيد. براي نشستن مي توانيد از بالش‌ هاي تيوپي استفاده كنيد تا محل عمل شده داخل فضاي خالي بالش فرو رود و به آن فشاري وارد نگردد.

استفاده از توالت فرنگي: توالت ايراني فشار و كشش زيادي بين دو عضله‌‌ پاييني باسن وارد مي كند به همين خاطر بهتر است از توالت فرنگي كه فشار كمي به باسن وارد مي كند، استفاده كنيد.

استحمام: اگر روش عمل شما باز باشد بايد دست كم يك بار در روز با پانسمان دوش بگيريد و بعد پانسمان خيس شده را برداريد. اما اگر عمل شما بسته بود بايد تا چند روز ابتدايي بعد از جراحي بسته ناحيه عمل شده كاملا خشك بماند و از استحمام پرهيز كنيد.

شستن ناحيه زخم: بعد از بهبودي نسبي بدون مصرف صابون با آب ساده و يك پارچه نرم ناحيه زخم را بشوييد. اگر پانسمان خيس يا مرطوب شد حتماً زودتر آن را عوض و محل را كاملا خشك كنيد.

خشك كردن زخم: بعد از هر بار شستن بايد محل زخم را بدون مالش با يك پارچه نرم به آرامي خشك كنيد. براي پيشگيري از به هم ساييده شدن پارچه استفاده از گرماي سشوار براي خشك كردن هم شيوه خوبي است به صورتي كه فاصله مناسبي با پوست داشته باشد.

پوشيدن لباس گشاد: لباس زير پنبه‌ اي و بدون الياف مصنوعي و نايلون و گشاد پوشيده شود.

رژيم غذايي پر از فيبر: مواد غذايي ملين و پر فيبر از مبتلا شدن به يبوست و پيشگيري از فشار آوردن در زمان اجابت مزاج كه مي‌ تواند به زخم جراحي فشار آورد، كمك مي‌ كند.

خودداري از ورزش و فعاليت بدني: براي زودتر درمان شدن زخم و پيشگيري از فشار بر آن بايست فعاليت بدني و ورزش را دو تا چهار هفته انجام ندهيد و آن را تا مداواي نسبي زخم به تأخير بيندازيد.

مراجعه به پزشك: در صورت نياز به كشيدن بخيه يا معايه پيگيري در موعد مشخص شده به پزشك خود مراجعه كنيد.

در صورت ديدن و احساس هر يك از نشانه هاي زير كه علامتي از عفونت است و از عارضه هاي بعد از عمل كيست مويي است، بايد سريعاً پزشك خود را باخبر كنيد:

درد بسيار
قرمزي و التهاب پوست
درجه حرارت ۳۸ يا بيشتر
حس كردن گرما در ناحيه زخم
بيرون آمدن ترشحات خون‌ آبه‌ اي از زخم
بوي بد و اذيت كننده از ناحيه زخم
پزشك معالج شما بعد از معاينه شروع به درمان فوري با آنتي بيوتيك هايي مثل مترونيدازول، اريترومايسين و يا كلاريترومايسين حداقل براي دو هفته مي‌ نمايد.

از نشستن‌ هاي دراز مدت خودداري كنيد و بهداشت فردي را كاملا مراعات كنيد، ناحيه عمل شده را تميز نگهداريد و موهاي زائد ناحيه هاي موردنظر را با تيغ يا اسپري هاي موبر به صورت هفتگي بزنيد تا از برگشت دوباره كيست مويي و بيماري سينوس پيلونيدال پيشگيري كنيد.
نوشته شده توسط سرو | ۱۱ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۱۷:۱۰ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |