مراقبت بعد از عمل باز كيست مويي

مراقبت بعد از عمل باز كيست مويي، در صورتي كه عمل باز كيست مويي را انجام داده ايد، محل زخم باز گذاشته مي شود و نياز به مراقبت هايي داريد تا محل جراحي شده در زمان مناسبي بهبود پيدا كند. توجه داشته باشيد كه با رعايت اين مراقبت ها روند بهبود هر شخصي متفاوت است. مرحله هاي زير را انجام دهيد تا سرعت بهبودي شما بيشتر شود.
در صورتي كه محل عمل باز گذاشته شود، هفته ها و حتي ماه ها طول مي كشد تا بهبودي كامل حاصل شود و تمام مراحل مراقبت بعد از عمل باز كيست مويي را طي اين مدت بايد رعايت كنيد تا از بازگشت دوباره كيست مويي جلوگيري كنيد.

استراحت كنيد هنگامي كه احساس خستگي مي كنيد حتما بخوابيد اين كار به شما كمك مي كند تا زودتر بهبود پيدا كنيد.

روزانه پياده روي كنيد و هر روز سعي كنيد تعداد قدم هاي خودتان را از روز پيش بيشتر كنيد. پياده روي جريان خون شما را بيشتر كرده و جلوي پنوموني و يبوست را مي گيرد.

دوش بگيريد و بعد از تمام شدن استحمام، اطراف كيست مويي را با حوله يا دستمال كاغذي نرم خشك كنيد. از باد ملايم سشوار هم مي توانيد براي اينكار استفاده كنيد تا ناحيه تماس غيراستريلي با زخم وجود نداشته باشد.

براي مراقبت بعد از عمل باز كيست مويي ناحيه عمل شده را خشك و تميز نگهداريد.

از دكتر خود بپرسيد چه زماني مي توانيد دوباره رانندگي كنيد.

از نشستن طولاني مدت و يا نشستن بر روي سطوح سخت تا زمان بهبودي كامل پرهيز كنيد.

بسياري از بيماران بعد از دو تا چهار هفته بعد از عمل باز كيست مويي مي توانند به راحتي به سر كار و زندگي روزمره خود برگردند. كه در صورتي كه درمان كيست مويي با ليزر يا به روش بسته صورت گيرد اين مدت زمان به ۲ تا ۴ روز كاهش مي يابد.

در صورتي كه برش جراحي كيست مويي شما باز است، پانسماني را كه پزشك به منزله مرهم بر روي زخم شما گذاشته را در زمان هاي مناسب عوض كنيد كه پزشك دستورات لازم را در اين باره به شما مي دهد. عوض كردن پانسماني كه بر روي زخم باز گذاشته شده احتمال دارد، بار اول كمي دردناك باشد، پس يك ساعت و نيم پيش از عوض كردن پانسمان يك آرام بخش بخوريد.

در روش همل باز كيست مويي بايد روزانه داخل زخم با سرم شستشو داده شود و گاز مرطوب داخل زخم گذاشته شود تا زخم از كف پر شده و پوست بايد در مرحله آخر بسته شود. بيمار 2 تا 3 ماه به اين روند ادامه مي دهد. همچنين بيمار بايد مدت ها از انجام فعاليت هاي سنگين و نشستن خودداري كند تا زخم پر شود. تعويض پانسمان از يك روز بعد از عمل انجام مي شود و بيمار معمولا قادر نيست به تنهايي اين كارها را انجام دهد.

احتمال دارد پانسمان در زخم گير كند، پس به مدت ۱۰ دقيقه در لگن آب ولرم بنشينيد تا پانسمان نرم شده و به راحتي از زخم جدا شود. اين كار را مي توانيد در زير دوش آب گرم هم انجام دهيد.

در طول درمان كه شروع به بهبودي مي كنيد، احتمال دارد از زخم شما ترشح سبز رنگ مايل به خاكستري مشاهده شود. اين كاملا طبيعي است و علامت بهبودي زخم است.
نوشته شده توسط سرو | ۱۱ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۲۱:۱۶ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |