چگونه كيست مويي را تشخيص دهيم

چگونه كيست مويي را تشخيص دهيم، رايج ترين ناحيه مبتلا به كيست مويي بخش پايين كمر و ستون فقرات در منطقه ساكروم است. مبتلايان به آن غالبا از ترشح يا درد در اين منطقه ابراز ناراحتي و نگراني مي كنند.

علائم كيست مويي بودن يك يا چند عدد سينوس در اين منطقه است. در صورتي كه بيمار در مرحله هاي ابتدايي بيماري به پزشك متخصص مراجعه كند، مي توان بدون عمل جراحي و فقط با درمان كيست مويي با ليزر آن را از كاملا حذف كرد، اما در صورتي كه بيمار در مرحله هاي وخيم تر بيماري كه نشانه هاي بيشتري از بيماري ظاهر شده به پزشك مراجعه نمايد بايست بافت داراي كيست با نوع ديگري از ليزر يا بدون ليزر برداشته شود. زيرا ممكن است كيست مويي بازگردد. موقع عمل بايد بافت داراي كيست به صورت كامل حذف شود و بعد از عمل هم بيمار نبايد اجازه دهد اين اين محل مو زائدي رشد كند.

چگونه كيست مويي را تشخيص دهيم، رايج ترين ناحيه مبتلا به كيست مويي بخش پايين كمر و ستون فقرات در منطقه ساكروم است. مبتلايان به آن غالبا از ترشح يا درد در اين منطقه ابراز ناراحتي و نگراني مي كنند.

علائم كيست مويي بودن يك يا چند عدد سينوس در اين منطقه است. در صورتي كه بيمار در مرحله هاي ابتدايي بيماري به پزشك متخصص مراجعه كند، مي توان بدون عمل جراحي و فقط با درمان كيست مويي با ليزر آن را از كاملا حذف كرد، اما در صورتي كه بيمار در مرحله هاي وخيم تر بيماري كه نشانه هاي بيشتري از بيماري ظاهر شده به پزشك مراجعه نمايد بايست بافت داراي كيست با نوع ديگري از ليزر يا بدون ليزر برداشته شود. زيرا ممكن است كيست مويي بازگردد. موقع عمل بايد بافت داراي  كيست به صورت كامل حذف شود و بعد از عمل هم بيمار نبايد اجازه دهد اين اين محل مو زائدي رشد كند.

كيست مويي يا سينوس پيلونيدال يك كيسه كوچك پوستي در بخش تحتاني كمر است كه درون آن را مو تشكيل داده است. اين كيست به طور يك شكاف و رخنه پوستي كوچك ظاهر مي شود، اما در برخي مواقع فقط شامل يك فرورفتگي مودار است.

كيست مويي به صورت يك آبسه حاد يا سينوس تخليه شونده در منطقه ساكروكوسيكس خود را نشان مي دهد. اين كيست غالبا در پايين ترين نقطه ستون فقرات پديد مي آيد. پايلونيدال از واژه لاتين pilus به معناي مو و nidus به معني لانه اقتباس شده است. بايد توجه كنيد كه اين بيماري از سن ۲۴-۱۵ سالگي بسيار شايع است و پس از چهل سالگي موردي از آن گزارش نشده است.  در مردان خيلي متداول تر نسبت به زنان است.

كيست مويي در برخي مواقع هيچ نشانه اي را با خود ندارد و به همين دليل تشخيص آن سخت تر مي شود كه نياز به معاينه سوراخ هاي ريز پوستي دارد و در برخي از مواقع ترشحات چركي يا خونابه اي از اين سوراخ ها بيرون مي زند. شيوع اين بيماري ۲۶ نفر در هر  صد هزار نفر است.

علايم كيست مويي در حالت رايج به صورت زير است كه در صورت مشاهده اين علائم مي توان آن را تشخيص داد و نسبت به درمان دست به كار شد.

  • درد
  • قرمزي و التهاب
  • تب و لرز
  • ترشح چرك
  • در صورت عدم عفونت علامتي ندارد

تشخيص كيست مويي با معاينه بدني و مشاهده سوراخ هاي كوچك ميان دو باتك انجام مي شود و به صورت عادي تست خون و عكسبرداري ضرورتي ندارد.

تشخيص افتراقي دربرگيرنده كيست درموئيد و تراتوم اين منطقه است. نشانه هاي ظاهر شدن كيست مويي مي تواند مثل تراتوم اين ناحيه باشد كه به اين خاطر تشخيص صحيح آن بسيار اهميت دارد. چون در صورت تشخيص تراتوم، بايد محل به صورت كامل بيرون آورده شود و از آنكولوژيست براي درمان مشاوره گرفته شود.

نوشته شده توسط سرو | ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۱۹:۱۴ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |